OZE w Afryce

oze-afrika
Sekcja Strategii i Bezpieczeństwa Międzynarodowego KSSM UJ ma przyjemność zaprosić na spotkanie otwarte poświęcone rozwojowi i znaczeniu odnawialnych źródeł energii w Afryce, zwłaszcza w Afryce Wschodniej.

Naszym gościem będzie Miko Czerwiński – magistrant w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ, który ostatnie pół roku spędził właśnie w Afryce, gdzie zajmował się szeroko pojętą energetyką, między innymi brał udział w pracach nad projektami elektrowni wodnych w tym regionie. Spotkanie poprowadzi koordynatorka Patrycja Bardzikowska.

Mimo, że w porównaniu do innych źródeł energii te odnawialne wydają się względnie drogie w uruchomieniu i eksploatacji, wielu uważa że właśnie pozyskiwanie elektryczności z wody, słońca czy wiatru stanowi przyszłość Afryki. Spadające koszty produkcji energii z OZE oraz rosnące ceny ropy przekonują, że tego typu pomysły mają sporo sensu. Większość gospodarstw domowych na terenie kontynentu nadal pozostaje bez dostępu do energii elektrycznej, dodatkowo rozwijający się przemysł potrzebuje ogromnych jej nakładów. Wszystko to, w połączeniu z naturalnymi uwarunkowaniami sprzyjającymi wdrażaniu źródeł niskoemisyjnych sprawia, że europejskie koncerny w ostatnich latach wykazują coraz większe zainteresowanie inwestycjami w OZE na terenie Afryki.

Czy OZE w Afryce faktycznie ma przyszłość? Jak państwa wschodniej Afryki wykorzystują naturalny potencjał dla własnego rozwoju? Na te i wiele innych pytań z pewnością odpowie Miko.

Do zobaczenia!